2018.20.2.1 Primeri verižnih poslov
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Naše podjetje (A1) sodeluje v naslednjih pretokih blaga v EU:
1. Podjetje v Sloveniji (A1) kupi blago od podjetja v Italiji (B) in ga proda naprej kupcu v Nemčiji (A2), pri tem pa se blago dobavi neposredno od podjetja v Italiji kupcu v Nemčiji.
2. Podjetje iz Slovenije (A1) kupi blago od proizvajalca iz Belgije (B) in ga proda drugemu podjetju iz Slovenije (A2), pri čemer gre blago neposredno od proizvajalca iz Belgije (B) do drugega podjetja iz Slovenije (A2).
3. Podjetje iz Slovenije (A1) proda blago drugemu podjetju iz Slovenije (A2), ki to blago nadalje proda končnemu uporabniku iz Nemčije (B). Fizični tok blaga se izvrši neposredno od proizvajalca iz Slovenije (A1) do končnega uporabnika iz Nemčije (B).
Kako se tretira pridobitev blaga iz EU v teh treh primerih za podjetje (A1) in kako se obračuna DDV na izhodni strani, ko to blago fakturiramo naprej? Kako se poroča v RP-O in za namene Intrastata?
Uvodoma velja opozoriti, da je treba pri verižnih poslih, pri katerih prihaja do več zaporednih dobav, upoštevati več različnih kriterijev. Med drugim je tako treba natančno določiti trenutek dobave blaga, torej kdaj in kje pride do prenosa razpolagalne pravice na kupca v vsakem od korakov ter kateri od transakcij se pripiše prevoz. Vaši podatki so precej pomanjkljivi, zato v nadaljevanju lahko podam odgovore, ki so primerni le kot pomoč pri reševanju zadevne problematike, nikakor pa ne smejo biti edina osnova za sprejemanje kakršnihkoli odločitev. Zaradi kompleksnosti DDV implikacij pri verižnih poslih svetujem obisk kakšnega izmed specializiranih seminarjev oziroma posvet z davčnim svetovalcem.
Ad1)
Glede na opisano bi v tem primeru veljalo preveriti pogoje za uporabo administrativne poenostavitve, ki velja za tristranske posle. Skladno s 27. členom PZDDV so namreč tristranski posli verižni…