2018.22.2.1 DDV implikacije nabave blaga/storitev ter prodaje izdelkov preko spletne trgovine
mag. Aleksandra Heinzer, davčna svetovalka
Imam dva sklopa vprašanj – prvi sklop se nanaša na nabavo blaga/storitev, drugi pa na prodajo preko spletne trgovine (spletne strani). Oba sklopa sta povezana in se nanašata na isti poslovni subjekt (s. p.).
Glavna dejavnost poslovnega subjekta (s. p.) je prodaja po pošti in spletna trgovina (ta bo kmalu vzpostavljena, trenutno še ne deluje). Poslovni subjekt ni identificiran za namene DDV niti ni atipični zavezanec za DDV (ni pridobil posebne ID številke).
1. SKLOP (NABAVA BLAGA)
Nekaj blaga za prodajo v spletni trgovini (konkretno kape) je slovenski s. p. nabavil od dobavitelja A v Sloveniji (ta mu je obračunal DDV, kar je v skladu z zakonodajo).
Nato je isto blago dostavil dobavitelju B na Hrvaško, kjer so izdelali embleme/logotipe, ki so jih nato (na Hrvaškem) sešili na omenjeno blago (kape), prav tako so izdelali etikete/nalepke, s katerimi bo potem ta naš slovenski s. p. opremil blago. Na računu, ki ga je našemu s. p.-ju izstavil hrvaški dobavitelj (podjetje B), pa je tudi postavka »izdelava programa za vezenje logotipa«. Na računu hrvaškega dobavitelja je obračunan DDV (PDV po hrvaški stopnji).
Dobavitelj B »dodelano blago« vrne v Slovenijo omenjenemu samostojnemu podjetniku.
-
Ali se omenjeni primer (faktura dobavitelja B iz Hrvaške) šteje kot nabava blaga, kjer velja, da v primeru, če pridobitve blaga v tekočem koledarskem letu ne presežejo 10.000 evrov, omenjenemu s. p.-ju ni potrebno pridobiti posebne ID številke?
-
Ali se omenjeni primer (faktura dobavitelja B iz Hrvaške) šteje kot opravljena storitev?
-
Kaj se šteje kot kraj obdavčitve?
-
Ali je dobavitelj B iz Hrvaške pravilno obračunal hrvaški DDV?
-
Ali bi moral dobavitelj B iz Hrvaške izstaviti račun brez hrvaškega DDV, obračunati pa bi ga moral slovenski s. p.? Ali bi moral slovenski s. p.…